i się mniej i niektórzy nawet nie wiedzą, że coś takiego w ogóle istnieje. A ten typ szkolenia, podobnie jak szkolenie bhp, też jest obowiązkowy i podstawowy. Każdy po prostu musi z niego skorzystać, jeśli chce działać legalnie i prawidłowo w nowym miejscu pracy.
Szkolenie ppoż jest szkoleniem obowiązkowym, a to oznacza, że pracodawca zobowiązuje się do jego przeprowadzenia. To on staje się odpowiedzialny za przygotowanie kursu dla wszystkich pracowników i zadbanie o to, by każda osoba wzięła w nim aktywny udział. Takie szkolenie to nie tylko pierwsza pomoc w razie oparzeń, ale też i informacje na temat prawidłowych czynności w trakcie pożaru. Pracownik musi wiedzieć, co ma robić, gdy już dojdzie do wzniecenia ognia w miejscu pracy. Ucieczka z budynku nie zawsze jest możliwa i optymalna.
A co ze szkoleniami przeciwpożarowymi? Czy
Szkolenia BHP są obowiązkowe i o tym każdy już raczej wie. A co ze szkoleniami przeciwpożarowymi? Czy na nie też musisz się udać, jeżeli uzyskasz zatrudnienie w nowym dla ciebie miejscu pracy? Odpowiedź może być tylko jedna - jak najbardziej tak. Wręcz sam powinieneś chcieć to zrobić dla własnego bezpieczeństwa oraz dla bezpieczeństwa współpracujących z tobą osób.
Nie rezygnuj więc zatem z tej możliwości. Pamiętaj też, że do obowiązków twojego pracodawcy należy to, by wysłać cię na dobrze przygotowane szkolenie ppoż. Jest to tak naprawdę kluczowy punkt szkoleniowy dla pracowników, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w zakładzie i wszystkiego muszą nauczyć się od nowa. Szkolenie tego rodzaju zapewni ci skuteczną i efektywną ochronę przeciwpożarową. Uzupełni ją jeszcze bardziej pierwsza pomoc, o której też powinieneś co nieco wiedzieć. Ostatnio coraz częściej takie szkolenia organizuje się przez Internet, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że weźmiesz udział w cyklu kursów online.
W sytuacjach niebezpiecznych człowiek reaguje instynktownie
Szkolenia bhp to obecnie rutyna w funkcjonowaniu wszelkich firm, szkół i innych placówek. Prawie zawsze obejmują przygotowanie przeciwpożarowe (ppoż). Uczestnicy poznają wówczas lub utrwalają w pamięci wszelkie symbole i znaki używane podczas procesu ewakuacji, a także oznaczenia produktów toksycznych, łatwopalnych i niebezpiecznych. Nieodłączna jest także pierwsza pomoc, pokazywana zazwyczaj krok po kroku przez ratowników medycznych. Czasem zdarza się, że uczestnicy są zdania, że już wszystko wiedzą i nie ma sensu przerabianie co roku tego samego. Nic bardziej mylnego, powtórka raz do roku jest absolutnym minimum z zakresu wiedzy, która ma służyć do ratowania zdrowia i życia w razie zagrożenia. W sytuacjach niebezpiecznych człowiek reaguje instynktownie i odruchowo. Jeżeli nie wejdą nam w nawyk pewne zachowania, okaże się, że w kryzysowej sytuacji w głowie zastaniemy pustkę. Z tego powodu kursy i szkolenia bhp są nie tylko obowiązkową inwestycją, ale i ułatwieniem i usprawnieniem codziennej pracy.
Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenia BHP
Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenia BHP nowym pracownikom. Przed rozpoczęciem wykonywania pracy, pracownik musi znać przepisy działające w miejscu pracy oraz zasady, których powinien przestrzegać. Pracownik zobowiązany jest z zapoznaniem się procedur i zasad. Szkolenie wstępne BHP składa się z instruktażu ogólnego i stanowiskowego, który przeprowadzany jest już przy stanowisku pracy. Wszyscy nowi pracownicy bez względu na rodzaj pracy muszą je przejść. Bez odbycia takiego szkolenia, pracownik nie może być dopuszczony do pracy, ponieważ musi poznać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. W skład szkolenia wchodzi Ppoż, czyli wiedza o ochronie przeciwpożarowej, która ma chronić życie i zdrowie wszystkich pracowników. Ważnym aspektem jest pierwsza pomoc. Pracodawca musi zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący systemy pierwszej pomocy. Punkty pierwszej pomocy muszą być widoczne i łatwo dostępne. Dodatkowo w tych miejscach powinna być umieszczona apteczka i instrukcja pierwszej pomocy.